LC1D12G7
Manufacturer Name: SCHNEIDER ELECTRIC
  • Part Number: LC1D12G7
  • Description
    Contactor, Non-Reversing, 600VAC, 12A, 3-Pole, 120VAC Coil, DIN Rail, TeSys D
  • Manufacturer Package Description:
  • Category: Contactors
  • Status:
  • More about LC1D12G7 SCHNEIDER ELECTRIC
    LC1D12G7 SCHNEIDER ELECTRIC
    LC1D12G7 is manufactured by SCHNEIDER ELECTRIC and is categorized in the Contactors category. LC1D12G7 is described as Contactor, Non-Reversing, 600VAC, 12A, 3-Pole, 120VAC Coil, DIN Rail, TeSys D. Perfect Parts is a supplier of Contactors and other Electromechanicals.