LC1D18JD SCHNEIDER ELECTRIC
  • Part Number: LC1D18JD
  • Manufacturer Name: SCHNEIDER ELECTRIC
  • Description: Contactor, Non-Reversing, 12VDC Coil, 18A, 3-Pole, DIN Rail, TeSys D
  • Category: Contactors
  • Status:
  • More about LC1D18JD SCHNEIDER ELECTRIC
    LC1D18JD SCHNEIDER ELECTRIC
    LC1D18JD is manufactured by SCHNEIDER ELECTRIC and is categorized in the Contactors category. LC1D18JD is described as Contactor, Non-Reversing, 12VDC Coil, 18A, 3-Pole, DIN Rail, TeSys D. Perfect Parts is a supplier of Contactors and other Electromechanicals.
    ---> Other parts by SCHNEIDER ELECTRIC
    ---> Contactors from all manufacturers
    ---> Contactors by sub category
  • More About  Contactors
  • Documents
Customers Also Viewed
  • Manufacturer Name
    Schroff
  • Description
    ATCA AMC CARRIER KIT MTCA MODULE
    View
  • Manufacturer Name
    Vector
  • Description
    T-STRUT 16.85"X1" W/HOLES ALUMNM
    View
    Vector
    T STRUT 30" X 1" FOR CARD RACK
    T-STRUT 16.85"X1.0" ALUMINUM
    Schroff
    VME FRONT HORIZ RAIL 84HP HEAVY
    RR HORIZ RL 84HP HVY INDRCT MNT
    VME FRONT HORIZ RAIL 84HP LT
    REAR HORIZ RL 84HP LT INDRCT MNT
    TEST SOCKET 2MM SHORT
    PMC MEZZANINE BOARD SPACER
    T-STRUT 20.85"X1" FOR CARD RACK
    TEST SOCKET 2MM DOUBLE SHORT